Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek – Hac Kura Sonuçları 2024

Diyanet Hac Kura Sistemi

Hac Kurası, ülkemizde sıkça duyulan bir kavramdır. Hacca gitmek isteyen kişilerin bilgi sahibi olması gereken bir konu olduğu için de sizlere bu içeriği hazırlamanın gerekli olduğunu düşündük.

Suudi Arabistan, her yıl ülkeler için – o ülkenin nüfusuna oranla- bir kontenjan belirler. Bu kontenjan ile adil bir şekilde her ülkeden kaç kişinin Hacca geleceği  belirlenir. Ülkemiz için bu kontenjan 2023 yılı için 83.000 idi. Önceki yıllarda ve bu sene Hac kaydı yaptırmış kişiler kuraya katılır ve Hacca kimlerin gideceği – hak kazanacağı belli olur.

Burada Hac Kura katsayı sistemi kavramından da bahsedebiliriz. Bu sistemin en kısa ve özet şekilde açıklaması ise Hac kaydınızı ne kadar eskiden yaptırdıysanız, kurada isminizin çıkma ihtimali de o kadar fazladır. Yazımızın devamında bunu örnek bir hesapla da göstereceğiz.

Hac Kuraları Ne Zaman 2024

Hac Kuraları, Hac kayıtlarının yapılmasından belli bir süre sona başlar.  Hac ön kayıt işlemleri 11 Eylül – 15 Ekim 2023 tarihleri arasında yapıldı. Hac Kuraları ne zaman çekilecek 2024 sorusu için de tarih verildi.

2024 Hac Kuraları Ne Zaman Çekiliyor? İşte Cevabı

Sayın Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamada 2 Kasım 2023 tarihinde Hac Kuralarının  çekileceğini ilan etti. 2 Kasım akşamı saat 21.00 sonrasında, Hac kaydını yapmış olan vatandaşlar Hac kurasında isimlerinin çıkıp çıkmadığını öğrenebilecek. 

Hac Kura Sorgulama

Hac Kuralarının ne zaman çekileceği artık belli oldu. Peki Kurada isminizin çıkıp çıkmadığını nasıl öğreneceksiniz?

E-devlette Hac İşlemleri bölümünden bu işlemi yapabilirsiniz. Hac Kura Sorgulama işlemi 2 Kasım Saat 21.000 sonrasına e-devlet üzeriden yapılacak.

Hac Kurasında Kat Sayı Sistemi Nasıl Çalışır

Ülkelerin Hac kura sistemi değişiklik gösterebilir. Ülkemizde katsayı sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemin nasıl çalıştığına hesap yaparak bakalım.

Diyelim ki siz 2015 yılında Hac için kayıt yaptırdınız. Şuan 2023 yılı içerisinde olsak da Hac Kurası 2024 dönemi için çekileceğinden, siz 9 yıldır sıra bekliyorsunuz.

Kat Sayı Nasıl Hesaplanır?

Ön kaydınızı yaptırdığınızdan bu yana geçen yıl, kendisi ile çarpılır ve kat sayı puanı ortaya çıkar.

Yukarıdaki verdiğimiz örnekten yola çıkarak;

9×9= 81 Hac Kura Katsayı puanınızdır.

Bu sayı Hac kurasında isminizin kaç kere geçeceği anlamına gelir. BU örnekteki kişinin ismi kurada 81 kez geçer. Bu da sizin isminizin çıkma ihtimalini de arttırır. Kesin bir ifade olmamakla birlikte, kaydınız ne kadar eski bir tarihte yapıldysa, bu yıl hak kazanma ihtimaliniz de o kadar yüksek olur diyebiliriz. Ancak tabi ki bunun kesin bir durum olmadığını da belirtelim.

Hac Kura Sorgulama – Hac Çıkıp Çıkmadığı Nasıl Öğrenilir?

Hac Kura sonuçları E-devlet üzerinden öğrenilebilir. E-devlet > Hac İşlemleri bölümünden Hac hakkı kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hac Kurasız Beklemek İstemiyor musunuz?

Hac Kurasında sıra beklemek istemeyen veya daha önce Kura ile Hacca gitmiş ve tekrar gitmek isteyen kişiler için de bir seçenek vardır. Kurasız veya Özel Vizeli Hac tam da sizler için harika bir fırsat. Suudi Arabistan tarafından, Özel Vize ile Hacca gidecekleriçin ayrılmış bir kontenjan vardır ve siz Kuraya girenlerin hakkına girmeden veya onların sırasını almadan Hacca gidebilirsiniz.

Tabi burada ayrı bir vize türü olduğu için Hac fiyatı da Kuralı Hac ile aynı olmaz. Ancak yıllarca sıra beklememek ve yine o kutsal topraklarda Haccını yapmak isteyenler için güzel bir fırsattır.


Kurasız – Özel Vize ile Hacca Gitmek İçin Tıklayınız