Umrede Kadınlar Nasıl Giyinmeli

Umre ve Hac ziyaretleri sırasında kadınlar giyim konusunda dikkat edilmesi gerekenleri merak eder. Kutsal toprakları ziyaret etmenin verdiği heyecanın yanında, ibadeti doğru bir şekilde yapmak için de bir çaba içine girilir. Umre yolculuğuna çıkmadan önce,  Mekke ve Medine’de giyilecek uygun kıyafetler de bu sayede belirlenir. 

Umrede kadınlar nasl giyinmeli sorusuna verilecek cevap sadece dini anlamda uygun olması yönüyle değil, Suudi Arabistan iklimine uygun olması için de önemlidir. Umre ve Hac ibadetlerinde kadınlar giyim konusunda belli başlı noktalara dikkat ederek, hem iklime hem de dine uygun şekilde kıyafet tercihi yapabilir.  

Umre turlarında kadınların giyim konusunda dikkat etmesi gereken ilk nokta dikkat çekici kıyafetler giymemek olacaktır. Örneğin beyaz bir kıyafet giyilecekse, baş örtüsü, iç çamaşırı gibi diğer parçalar da beyaz olmalıdır. Bu sayede hem kişisinin kendisi rahat edecektir hem de kıyafet dikkat çekici olmayacaktır. 

Seçilen kıyafetlerin vücudu ve vücut hatlarını belli etmeyecek yapıda olması da önemlidir. Kumaş olarak iç belli etmeyen ve bol yapıda kıyafetler oldukça idealdir. 

Renk seçiminde bir kısıtlama olmamasına karşın, siyah ve benzeri koyu renkler ısıyı daha çok emeceği ve bu nedenle kişiyi rahatsız edeceği için, daha açık renklere yönelmek iyi olacaktır. 

Hac ve Umre ziyaretleri, ziyaretçilerin kıyafet ve ayakkabı seçimlerinde dikkatli olmalarını gerektiren özel dini ibadetlerdir. Bu yolculuklarda rahatlık ve pratiklik ön plandadır. Özellikle, bu tür ziyaretlerde uzun yollar yürüneceği için rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Slip tarzı ayakkabılar, hem rahatlık hem de cami içine ve dışına kolayca giriş çıkış yapabilmek için idealdir.

Kadın hacı adayları için ise en az üç set İhram alınması önerilir. Mekke’nin sıcak iklimi nedeniyle birden fazla İhram’a ihtiyaç duyulabilir. İhram seçimi yaparken kalın kumaşlı olmasına özen gösterilmelidir. İnce kumaşlı İhramlar, güneşin etkisiyle vücut hatlarının ve renklerinin belli olmasına yol açabilir. Ayrıca, İhram kumaşının nefes alabilen bir malzemeden yapılmış olması önemlidir. Mekke’nin sıcak havasında, hacılar ve hacı adayları genellikle güneşe maruz kalacaklarından, saf kumaştan ziyade karışık kumaşlarla yapılmış İhramlar tercih edilmelidir.

Hac ve Umre ziyaretlerinde kadınların giyimleri konusunda telaşa kapılmamaları ve sade ve mütevazi bir görünüşe sahip olmaları önemlidir. Bu ziyaretler, gösterişten uzak durulması gereken ibadetlerdir. Zengin ya da fakir herkesin Allah’ın önünde eşit olduğu bu ibadetlerde, sıradanlık ve tekdüzelik esas alınmalıdır. Bu, hac ve umre ziyaretlerinin özünde yer alan bir ilkedir.