Umre ile İlgili Sık Sorulan Sorular

umre fiyatları 2024 - umre 2024

2023 Umre Fiyatları Ne Kadar?

Umre Fiyatları, hangi sezonda Umreye gittiğinize göre değişiklik gösterebilir. Normal sezon Umresinde 2023 yılındaki en düşü fiyatımız 1225 Dolardır. 

Umre nasıl yapılır?

Umre ibadeti, Mikat sınırından önce İhrama girilmesi ile başlar. İhram, Umrenin şartıdır. İhram, erkekler için iki ayrı parçadan oluşan beyaz bir kıyafet iken, kadınlar için üzerlerindeki İslam’a uygun olan giysidir. 

Daha sonra Kabe’yi tavaf etmek üzere devam edilir. Kabe’nin tavaf edilmesi Umre’nin ikinci ve son şartıdır. 

Tavaf namazı kılınır ve Say yürüyüşü yapılır. 

Erkekler tıraş olarak, kadınlar ile saçlarından küçük  bir tutam keserek İhram’dan çıkar. 

Umre kaç yaşına kadar ücretsiz?

Umre her yaşta belli bir ücret karşılığında gerçekleştirilir. Ancak çocuklar ve bebekler için Umre fiyatları, yetişkinlere göre  daha indirimli, daha düşük bir fiyatta olmaktadır. 

Umre kaç gün sürer?

Umre yapmak, sadece ibadetin yapılışının alacağı süre göz önüne alındığında  yaklaşık 4 saat sürer. Tabi ki ülkemizden Suudi Arabistan’a gidilmesi gibi bir süreç eklendiğinde, tur firmasına göre değişmekle beraber, en kısa 3 ila 7 gün arasında olur. Hasene Tur olarak en kısa Umre programımız 7 gündür. 

Umrenin şartları nelerdir?

Umre yapmak, karmaşık olmayan bir ibadettir. Umrenin iki temel şartı vardır. İlk şart İhrama girmektir. Mikat sınırlarından önce İhrama girmek gerekir. İkinci şart ise Tavaf yapmaktır. Ek olarak İhram’ın da kendi içerisinde uyulması gereken kuralları vardır. 

1 yılda kaç kez umre yapılabilir?

Umre bir yıl içinde ve ömürde birden fazla kez veya dilediğiniz kadar yapabileceğiniz bir ibadettir. Dini açıdan bu konuda bir sınırlama bulunmaz. 

Kaç Umre bir Hac sayılır?

Hac ve Umre, İslam’da farklı ibadetlerdir ve her birinin kendine özgü yönleri ve şartları vardır. Özetle, Umre yapmak Haccın yerini alamaz. Yani bir Müslüman ne kadar çok Umre yaparsa yapsın, Hac yükümlülüğünden muaf olmaz. Sevap yönünden bakıldığında, Ramazan ayında yapılan bir Umre’nin Hac kadar sevap getirdiği belirtilse de, bu iki ibadetin birbirinin yerine geçtiği anlamına gelmez. Hac, İslam’ın beş şartından biri olup, farz bir ibadettir. Umre ise sünnet olarak kabul edilir. Hac’da çeşitli ritüeller ve aşamalar bulunmaktadır, bu ritüellerin bazıları (örn. İhram, Tavaf, Say) Umre’de de yer alır. Ancak Hac’ın bazı özgün ritüelleri, örneğin Arafat’ta vakfe, şeytan taşlama, kurban kesme gibi, Umre’de yer almaz. Umre, yılın herhangi bir zamanında yapılabilirken, Hac sadece belirli günlerde gerçekleştirilir. İslam’a göre, bir Müslümanın hayatında bir kez Hac yapması farzdır, ancak Umre’yi istediği kadar tekrar edebilir. Sonuç olarak, Hac ve Umre, her ikisi de İslam’ın güzelliklerini ve maneviyatını tecrübe etmek için eşsiz fırsatlardır ve her Müslümanın, maddi ve bedeni olarak yapabileceği ölçüde, bu ibadetleri yerine getirmesi teşvik edilir.