İhram Ne Demek – İhram Nasıl Giyilir

İhram ne demek? İhram nedir sorularının en net hali ile cevabı yukarıdaki görseldir. İhram, Umre ibadeti sırasında giyilen kıyafetlere verilen isimdir. Bu kıyafetin giyilmesi, beraberinde bazı kurallara uymayı da gerekli hale getirir. Yazımızın devamında İhram ile ilgili bilmek isteyeceğiniz detayları anlatıyoruz. 

İhram Ne Demek

İhram, Arapça’dan gelen bir kelime olup “yasaklama” ya da “kısıtlama” anlamına gelir. Hac ve Umre ibadetlerini yerine getirirken alınması gereken özel bir kıyafeti ve bu kıyafetle birlikte uymak zorunda olunan kuralları temsil eder.

Erkekler için ihram kıyafeti, iki adet beyaz ve dikişsiz bezden oluşur. Bu bezlerden biri alt bedeni, diğeri ise üst bedeni kaplar. Kadınlar için ise, genellikle beyaz renkte, bedenin tamamını örten sade bir kıyafettir, ancak yüz ve eller açıkta bırakılır. İhramda kadınların yüz ve ellerini kapatmaları yasaktır.

İhrama girmeden hemen önce niyet getirilir ve talbiyah duası okunur. İhrama girildiğinde ise birtakım eylemler yasaklanır. Bu yasaklar; cinsi münasebette bulunmak, avlanmak, saç ve sakal tıraşı olmak, tırnak kesmek ve parfüm kullanmak gibi eylemleri içerir.

İhramlı durum, Hac ve Umre’nin belirli ritüelleri tamamlandığında son bulur. Hac’da bu ritüeller; kurbanın kesilmesi ve saçların kısaltılması veya tıraş edilmesi ile tamamlanır. Umre içinse; Kâbe’nin etrafında tavaf ve sa’y yapıldıktan sonra saçların kısaltılması veya tıraş edilmesiyle ihramdan çıkılır. Bu adımların ardından kişi ihram yasaklarından muaf olur.

İhram Nasıl Giyilir

Erkekler için İhram’ın giyilişi yukarıdaki gibidir. İlk olarak vücudun alt kısmına bez parçası bağlanır ve sabit kalması sağlanır. Daha sonra ise vücudun üst kısmı olan parça uygun şekilde sarılır.